PAMIĘĆ PRZESTRZENI

PAMIĘĆ PRZESTRZENI

Jest próbą stworzenia „medium” do opowiedzenia środkami plastycznymi  o historii miejsca. Instalacja ta ma charakter kontemplacyjny, ponieważ traktuje o tym, co wiąże się
z przemijaniem i historią miejsca, w którym przyszło mi realizować ten projekt. Przestrzeń galerii i cały kompleks wydziału ASP, znajduje się przy ul. Spokojnej, w zabytkowym budynku, który praktycznie ze wszystkich stron jest otoczony rozdzielonymi murem cmentarzami – katolickim i żydowskim. Z tego wynika szczególny charakter tego miejsca dla historii minionych pokoleń.

Ważny wymiar ma dla mnie w moim projekcie użycie różnych kadrów pejzaży i okolicznych murów. Uważam, że w tym kontekście mur może mieć wielopoziomowe znaczenie, będąc metaforą czegoś, co zagradza nam drogę, co chroni nas przed czymś, co może być miejscem na modlitwę lub dokonania egzekucji.

Odniosłem się do tego, realizując video-instalacyjny obiekt. Instalacja tworzy formę konstrukcji przytwierdzonej centralnie do sufitu, zwieńczonej lekkim, ażurowym ramieniem, rozciągającym się na prawie całą szerokość sali. Na jego obu końcach zamontowane są dwa prostokątne ekrany. Całość instalacji bardzo powoli obraca się wokół pomieszczenia. Na ekranach wyświetlane są ruchome  obrazy kolejnych, bliższych i dalszych, znajdujących się na zewnątrz planów, prezentujących fragmenty murów i cmentarzy: katolickiego i żydowskiego. Ruchomy pejzaż, daje wrażenie patrzenia, niczym w przesuwające się okna, w których czerwień fragmentów murów przeplata się z ziemistą szarością nagrobków, z intensywnym kontrastem konarów drzew i jasnego nieba. Całość instalacji, wykonując ruch wokół ścian przestrzeni galeryjnej, tworzy obszar, w którym mimo oddzielenia ścianami, odbiorca wkracza w strefę, gdzie przesączają się ślady przeszłości i historii miejsca.

 

Obiekt:  stal spawana, aluminium, drewno, płótno, projektory multimedialne, napęd mechaniczny, nagrania video.

wymiary: wys. 3,4m x szer. 4,5m

 

https://www.youtube.com/watch?v=7KdGCwQAUyE

 

 

Dodaj komentarz